„Czy można żyć 150 lat?”.  Autor poczytnej książki rosyjski doktor habilitowany Michał Tombak,  wskazuje na powiązania pomiędzy tym co jemy, jak jemy, oddychamy, myślimy, a naszym zdrowiem i samopoczuciem.  Zdrowie jest w naszych rękach, to przesłanie Michała Tombaka. Jak będziemy je pielęgnować, dbać o nie i co czynimy aby zachować siły witalne, zależy tylko i wyłącznie od nas. Na nasze zdrowie wpływa wiele czynników, między innymi odżywianie i zapobieganie nadwadze. Tak wiele od nas zależy, i jak wiele błędów popełniamy w prawidłowym utrzymaniu wagi. Oto 11 najczęściej popełnianych  błędów które powodują nadwagę, według Michała Tombaka:

1. Szybkie jedzenie- pośpiech podczas posiłków powoduje odkładanie się pokarmu, który źle strawiony odkłada się w postaci tłuszczu. Każdy kęs należy przeżuwać minimum 50 razy.

2. Picie podczas posiłków- popijanie podczas posiłku jest wielce niewskazane, powoduje zaburzenia w funkcjonowaniu układu pokarmowo-hormonalnego. Popijanie podczas jedzenia powoduje tycie! Pamiętajmy, napijmy się 20 minut przed posiłkiem i półtorej godziny po posiłku.

3. Jedzenie produktów mącznych i słodyczy- skrobia obecna w produktach mącznych powoduje „zaklejanie” się powierzchni wchłaniającej pokarmy do przewodu pokarmowego, natomiast cukry powodują zwiększenie masy ciała.

4 .Częste podjadanie i żucie- podjadając nasz mózg wysyła sygnały które uruchamiają mechanizmy, takie jak mechanizm obronny. Leukocyty odpowiedzialne za ochronę przed chorobami, zamiast pełnić swoją funkcję, zajmują miejsce przy żołądku, i tak jest za każdym razem, kiedy sięgniemy po drobną przekąskę. W wyniku tego leukocyty nie spełniają swojej podstawowej roli, a mianowicie funkcji obronnej organizmu. Proces trawienny zostaje zachwiany, woda i dwutlenek węgla w organizmie zamieniają się w tłuszcz.

5. Niewłaściwe łączenie produktów- Trawienie łączonych ze sobą produktów ( białek, węglowodanów, tłuszczów)  powoduje wydzielanie się rożnych enzymów. Łączenie produktów zawierających węglowodany  z tłuszczami i białkiem, jest przyczyną osłabienia procesu enzymatycznego, co powoduje trudności w trawieniu,  część niestrawionego pokarmu „gnije”, a pozostała część przekształca się w tłuszcz.

6. Leżenie po jedzeniu- Leżenie po posiłku sprzyja „uśpieniu” procesu trawienia. Pokarm nie ulega trawieniu, a przekształca się w tłuszcz.

7. Siedzący tryb życia- Nic nie sprzyja procesowi trawienia, jak ruch. Siedzący tryb życia, brak ruchu powoduje jak każdemu wiadomo tycie. Ruszajmy się!

8. Jedzenie podczas oglądania telewizji-  starożytni mówili- człowiek  spożywający posiłek powinien być ” głuchy i niemy”.  Podczas oglądania telewizji, mózg przetwarza obejrzane obrazy, nie ma czasu na „zajmowanie” się trawieniem, a co za tym idzie jemy więcej i nie kontrolujemy spożywanego pokarmu.

9. Jedzenie w stanie poddenerwowania- w momencie stresującej sytuacji podjadamy i nie kontrolujemy tego.  Pokarm spożywany nie jest trawiony, wątroba w pierwszej kolejności reaguje stres.

10. Jedzenie przed snem, podjadanie w nocy- podczas snu organizm się regeneruje, system trawienny nie pracuje. Późne jedzenie powoduje kamienie i odkłada się w tłuszcz.

11. Jedzenie produktów rafinowanych i gotowanych-  produkty rafinowane i gotowane to puste kalorie, brak im witamin i mikro-makroelementów. Produkty te nie dają efektu nasycenia, powodują głód, a co za tym idzie spożywamy więcej pokarmów.

Zdrowie w naszych rękach! Twoja nadwaga to już przeszłość.