Dieta 1500 kalorii to jedna z popularnych diet, których skuteczność bierze się z obniżonej wartości kalorycznej przyjmowanych posiłków. Nie jest tak restrykcyjna, jak np. dieta 1000 kalorii, ale, o dziwo, może przynosić bardzo podobne rezultaty.

Dieta 1500 kalorii ma wiele zalet. Po pierwsze, mamy dowolność w wybieraniu produktów, z których skomponujemy codzienne menu. Oczywiście lepszym rozwiązaniem niż jedzenie np. słodyczy jest wybór zdrowych produktów, po których uczucie sytości utrzyma się na dłużej i które dostarczą naszemu organizmowi ważnych składników odżywczych, ale nie jest zakazane, by, od czasu do czasu, skusić się na ciastko, czy czekoladowego cukierka. Możliwość samodzielnego układania swojego menu to wielki plus, ale nie tylko dlatego, że pozwala na małe odstępstwa od zdrowego odżywiania, ale przede wszystkim dlatego, że uczy zdrowych nawyków żywieniowych, kontrolowania apetytu i zachcianek.
Wiele razy rezygnuje się z diet monoskładnikowych, czy takich, gdzie od razu mamy podany konkretny jadłospis na kilka dni, czy tygodni. Wybór diety zależy od naszego stylu życia; osoby bardzo zapracowane uznają za wygodniejsze rozwiązanie kierowanie się gotowym menu. Problem pojawi się gdy stanie się ono nudne, lub gdy będą w nim dania, których nie lubimy. Dlatego warto jest wziąć sprawy w swoje ręce, nie tylko dla komfortu psychicznego, że nie musimy jeść znienawidzonych brokułów, albo owsianki, ale by uczyć się, że warto jest mieć świadomość tego, co się je.

Odpowiedni rozkład posiłków oraz kalorii w diecie 1500 kalorii prezentuje się następująco:
Śniadanie- 450 kcal
II śniadanie- 150 kcal
Obiad- 450 kcal
Podwieczorek- 150 kcal
Kolacja- 300 kcal

Są to, co widać na pierwszy rzut oka, dawki, które nie pozwolą nam chodzić głodnym. Oczywiście, jeśli w diecie nie zabraknie warzyw i chudego misa, nabiału etc. Dobrze zbilansowana dieta 1500 kalorii daje energie nie tylko na normalne funkcjonowanie, ale też na większą aktywność fizyczną niż np. dieta 1000 kcal. Przy odpowiedniej dawce białka w codziennym jadłospisie, będziemy chudnąć szybciej i przy okazji budować mięśnie, co jest ważne po zakończeniu diety, gdyż im większa zawartość tkanki mięśniowej w organizmie, tym większe zapotrzebowanie kaloryczne na samo jego „utrzymanie się”, a co za tym idzie, jemy więcej i nie idzie nam w biodra.

Dieta 1500 kalorii pozwala na gubienie nawet 0.5- 1 kg na tydzień, czyli dokładnie tak samo jak dieta 1000 kalorii. Oczywiście, przy odpowiedniej aktywności fizycznej. Sekret polega na tym, że, po pierwsze, jak już mówiłam, mamy więcej energii, by ćwiczyć; po drugie, organizm nie obniża poziomu metabolizmu jak bywa czasami podczas długiego stosowania diety 1000 kalorii.  Przemiana materii chodzi na wysokich obrotach, my mamy wystarczająco dużo energii, by cieszyc się życiem, nie jesteśmy głodni, a waga ciągle, systematycznie spada.

Podsumowując, można powiedzieć, że dieta 1500 kalorii jest dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem problemu nadwagi . Zapobiega napadom na jedzenie, uczy zdrowych nawyków żywieniowych, pozwala na dowolny dobór produktów. Jest godna polecenia jako bezstresowy, ale skuteczny system redukcji wagi.