Wiele osób na samą myśl o piciu koziego mleka wzdryga się . Ma to związek z tym, że walory smakowe mleka produkowanego przez kozę nie każdemu od razu przypadają do gustu. Część osób jednak, zwłaszcza tych, które kozie mleko piło od dziecka twierdzi, iż do smaku koziego mleka można się przyzwyczaić, a nawet polubić go na tyle, żeby z powodzeniem zastąpić nim popularne mleko krowie.

Walory zdrowotne

Jak potwierdziły badania naukowe, kozie mleko jest bardzo zdrowe, a nawet zdrowsze od krowiego. Zawiera ono w swoim składzie m.in. wapń, fosfor oraz potas i jest bardzo dobrze przyswajalne przez organizm. Kozie mleko, dzięki swojemu unikalnemu składowi, podobnemu do mleka matki sprawia, że często jest ono wprowadzane do diety maluchów już  w pierwszym półroczu życia. Trzeba także bardzo mocno podkreślić popularność koziego mleka wśród matek dzieci ze skazą białkową.  Kozie mleko jest bowiem o wiele mniej alergizujące niż krowie, a do tego jest tańszą alternatywą od dostępnych mlek hipoalergicznych. Wprawdzie czasami zdarza się również tak, że dane dziecko jest uczulone na mleko kozie, jednak prawdopodobieństwo takiej sytuacji w stosunku do mleka krowiego jest dużo mniejsze. Poza niemowlętami oraz małymi dziećmi dużą grupę osób, którzy piją regularnie kozie mleko stanowią osoby o podwyższonym poziomie cholesterolu jako, że kozie mleko pozwala go obniżyć.

Kosmetyki na bazie koziego mleka

Właściwości koziego mleka dla zdrowego wyglądu skóry doceniono już wiele wieków temu. Najsłynniejsza wzmianka na ten temat mówi o tym, iż sama Kleopatra- niedościgniony wzór piękna kąpała się w mleku kozim. Obecnie bardzo wiele firm kosmetycznych włączyło kozie mleko do kosmetyków oraz różnego rodzaju preparatów mających przyczyniać się do wygładzenie skóry oraz jej wybielenia typu: masła do ciała, mleczka,  kremy do rąk czy maseczki na twarz.

Kozie mleko- czy to duży wydatek?

Ceny mleka koziego są różne w sklepach. Na pewno korzystniej jednak jest kupować kozie mleko od zaznajomionego gospodarza, gdyż cena za litr jest zazwyczaj dużo niższa niż w sklepie. Najczęściej waha  się ona w granicach od 2 do 4 zł za litr.