Nasiona kakao uzyskiwane są z drzewa kakaowca, drzewo to rośnie w Ameryce Łacińskiej. „Napój bogów”, zawdzięcza swą nazwę niezwykłym właściwościom odżywczym, nadał je szwedzki podróżnik i naukowiec Karol Linneusz. Theobrona, (theos- bóg, vroma- pożywienie) określenie stworzone przez Linneusza wzięło się z jego badań i wiedzy na temat zbawiennych właściwości kakao i  stosowania go przez ludy w Afryce, w Ameryce w celach leczniczych. Prekursorami w stosowaniu nasion kakaowca byli Majowie, następnie Aztekowie, a w Europie kakao zrobiło wielką furorę.

Działanie nasion kakaowca ma szerokie zastosowanie, dzięki wielu składnikom zawartych w tych malutkich nasionkach. Flawonoidy, tryptofan, epikatechina, fenyloetyloamina, makro i mikroelementy; żelazo, wapń, fosfor, witamina A, B i E. Tak wiele cennych składników składa się na zdrowotne działanie kakao. Według amerykańskich naukowców, kakao może przeciwdziałać powstawaniu wielu chorób cywilizacyjnych, cukrzycy, nowotworom, chorobom układu krążenia,  dolegliwościom układu pokarmowego, a również obniża ryzyko zawału i udaru. Kakao ma również działanie pobudzające i wspomagające pracę mózgu, polecane jest szczególnie osobom starszym, jak i młodszym przed ważnymi egzaminami, czy przy wytężonym wysiłku umysłowym. Kakao także podnosi skutecznie poziom serotoniny, dobrze wszystkim znany hormon szczęścia, który dociera do mózgu i znacznie poprawia samopoczucie i uczucie zadowolenia.

„Napój bogów” ma także szerokie zastosowanie w kosmetyce i w pielęgnacji urody. Flanowoidy zawarte w ziarnach kakao mają właściwości opóźniające proces starzenia, natomiast antyoksydanty korzysnie wpływają na kondycję skóry i maja działanie nawilżające. Katechiny odpowiedzialne są natomiast za wyrównaną gospodarkę wodno-lipidową w organizmie i ochraniają skore przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Wiele kosmetyków zawiera w swym składzie ziarna kakao, żele pod prysznic, olejki do masażu, peelingi, dopieszczają nasze zmysły wspaniałym zapachem, a jednocześnie nawilżają i pielęgnują naszą skórę.

Ważnym jest również fakt, jak i z czym spożywamy kakao. Nie należy łączyć ziaren z mlekiem, z tłuszczami pochodzenia roślinnego, czy z cukrem rafinowanym, ponieważ pozbawiamy tak przygotowany napój cennych właściwości, a zawarte w kakao składniki i witaminy tracą swoją wartość.