Jabłko Mięta

wszystko, co nas interesuje!

O wszystkim

Walka z owadami – komary, osy, pszczoły atakują latem

Latem jesteśmy wyjątkowo często narażeni na ukąszenia i ugryzienia insektów. Wakacje i urlop to z reguły czas sprzędzony na łonie natury, a co za tym idzie większa okazja na niezbyt przyjemny bliski kontakt  z komarami pszczołami, osami, muchówkami. Na co powinniśmy zawracać szczególną uwagę, jak się chronić przed owadami i jak postępować przy bliższym spotkaniu z szerszeniem?

Pszczoły osy i szerszenie to najgroźniejsze owady, w szczególności dla osób uczulonych na ich jad. Rozdrażnione, mogą atakować bez żadnego powodu, a ich użądlenie nie należy do najprzyjemniejszych. Przede wszystkim unikać miejsc gdzie owady przebywają i mają swoje gniazda. Jeśli już znajdują sie w zasięgu naszego wzroku, nie należy wykonywać gwałtownych ruchów, ani zbyt gwałtownie ich odganiać.

Użądlenie przez pszczołę, czy osę u każdego wywołuje inną reakcję uczuleniową. Najczęściej jest to obrzęk, który utrzymuje się od 24 do 48 godzin. Po tym czasie obrzęk powinien zniknąć. Na opuchliznę można przyłożyć lód, lub według starego babcinego sposobu, okład z obranej cebuli. Jeśli obrzęk nie ustaje, konieczna będzie wizyta u lekarza,  ponieważ reakcja uczuleniowa może okazać się niebezpieczna dla zdrowia, a nawet życia.

Jak się chronić przed niechcianymi intruzami? Warto zaopatrzyć się w środki chemiczne do skóry odstraszające owady. Przebywając w ogrodzie, czy na pikniku, można zakupić pochodnie, czy świece które również zawierają składniki odstraszające insekty. Istnieją przeróżne środki chemiczne, ziołowe, które dosć skutecznie pomogą nam w ochronie przed użądleniami i atakiem komarów, meszek, czy pszczół.

Moskitiery w oknach, to również pewna ochrona przed insektami. Wieczorem, kiedy mamy otwarte okna i zapalone światła, owady lgną do światła, jak przysłowiowa ćma. Moskitiera to skuteczna blokada przed dostanie się do pomieszczenia niechcianych gości. Również baldachim umieszczony nad łóżkiem stanowi pewną barierę dla owadów.

Naturalną ochrona przed owadami mogą być również naturalne rośliny oraz zioła. Pelargonie, które tak chętnie hodujemy na balkonach, niezwykle skutecznie odstraszają swym zapachem komary. Na bazie roślin i ich zapachów, są dostępne naturalne i ekologiczne olejki, świece,  które także pomogą nam w ochronie.

 

Leave a Reply

Theme by Anders Norén