Kwiaty,  zielona, soczysta trawa, zioła, kojarzą nam się z wolnościa, przyjemnym spacerem, kontaktem z naturą. Trujące, toksyczne rośliny wydawałoby się, że można spotkać w dżungli, niestety toksyczne działanie pewnych roślin możemy spotkać w Polsce, spacerując po łące, czy w lesie. W Polsce jest co najmniej kilkanaście gatunków roślin, które mają działanie toksyczne dla naszego organizmu.

Do zatrucia dochodzi najczęściej po spożyciu owocu, czy części toksycznej rośliny. Objawy są róże, bóle brzucha, wymioty, biegunka. Najczęściej same ustępują, jednak jeśli dłużej się utrzymują zalecana jest wizyta u lekarza.  Z reguły jednak objawy w miarę szybko ustępują, czasem zdarza się że dochodzi do poważniejszych zatruć, co zdarza się niezwykle sporadycznie.

Nie tylko poprzez spożycie toskycznej rośliny dochodzi do zatrucia. Również kontakt bezpośredni ze skórą, może być uczulający i toksyczny. W okresie letnim częściej dochodzi do zatruć roślinami, kontakt z naturą jest naturalnie częstszy, spacery w lesie, w ogrodzie ułatwiają kontakt z trującymi roślinami.

Na jakie rośliny powinniśmy zwracać uwagę i które z nich mają toksyczne działanie?

Blekot pospolity– rośnie na łąkach, w lasach, części trujące znajdują w liściach w owocach.

Cis pospolity- spotkamy w górach, parkach i ogrodach, części trujące taksyny, znajdziemy w igłach i owocach. Toksyny zawarte w cisie pospolitym są bardzo groźne dla zdrowia i życia.

Tojad mocny- spożycie nasion i kwatów tej rośliny jest bardzo niebezpiecznie dla życia i zdrowia.

Konwalia majowa–  trujące są owoce i liście, spotykana w ogrodach i na łąkach,

Pokrzyk wilcza jagoda– najczęściej znajdziemy ja w górach, trujące są owoce, nasiona oraz liście.

Szalej jadowity- rośnie najczęściej nad woda i w wilgotnych miejscach, substancje toksyczne – cykutol i cykutoksyna w całej roślinie.

Glistnik jaskółcze ziele– roślina ma silne działanie hepatotoksyczne, jest niezwykle toksyczna i niebezpieczna dla życia i zdrowia. Zarówno spożycie jak i kontakt z ciałem, może mieć reakcje uczuleniowe i trujące.