Triphala to doskonała mieszanka trzech ziół; amalaki, bibhitaki oraz haritaki. Ta cudowna mieszanka ma działanie regenerujące cały organizm, a w szczególności dobroczynnie wpływa na przewód pokarmowy. Triphala wywodzi się z filozofii Ayurvedy, której mottem jest optymalizacja zdrowia i utrzymanie czystości organizmu. Trzy składniki wchodzące w skład mieszanki mają swoje działanie, a połączone razem pomagają w leczeniu dolegliwości układu pokarmowego. Amalaki- agrest indyjski, zawierający dużą dawkę witaminy C, antyoksydantów, flawonoidów. ma działanie przeczyszczające, reguluje prace jelit i korzystnie wpływa wątrobę oraz serce. Bibhitaki-  „oddalający choroby” to owoce o licznych walorach zdrowotnych. Jego zadaniem jest  równoważenie pracy błony śluzowej w całym organizmie, a w szczególności w płucach, jelitach i układzie moczowym. Haritaki- „obierający choroby”, owoc migdałecznika  zawierający bogate źródło tanin, aminokwasów i fruktozy. Ma działanie przeczyszczające, przeciwdziała krzepnięciu krwi, stosuje się ją w leczeniu schorzeń układu trawiennego i chorób płuc.

Mieszanka tych trzech ziół jest zatem wspaniałym antidotum we wszelkich problemach układu pokarmowego, działa osłonowo na jelita, reguluje przemianę materii, a także ma działanie odmładzające i korzystnie wpływa na kondycje skóry i urodę. Triphala cieszy sie coraz większym powodzeniem, powrót do sprawdzonych sposobó wedycyny alternatywnej, ziołolecznictwa, jest w dzisiejszych czasach, czasem jedyną alternatywą dla pewnych dolegliwości.

Badania naukowe w Indiach potwierdzają dobroczynne działanie mieszanki ziołowej, w szczególności ich pozytywny wpływ na regenerację nabłonka wyściełającego jelita. Wskazań do zastosowania ziół Triphali jest wiele; dolegliwości jelitowe, problemy z krzepnięciem krwi, uchyłkowatość jelita grubego, nadciśnienie tętnicze, problemy z otyłością i nadwagą. Wskazaniem do stosowania mieszani ziół jest również cukrzyca i problemy układu krwionośnego. stosowanie terapeutyczne Triphali, działa wzmacniająco na układ immunologiczny, osłonowo na florę bakteryjną jelit, jak również wspomaga odporność całego organizmu. Cudowne działanie mieszanki stosowanie i wynalezione w Indiach, zdobywa coraz większą popularność.

W medycynie ajurwedyjskiej uważa się że Triphala  pomaga i trzyma w ryzachw utrzymaniu równowagi pięciu żywiołów: przestrzeń (akaśa), powietrze (waju), ogień (agni), woda (dźala) i ziemia (prythwi).