„Na­mię­tność jest jak sauna, naj­pierw wy­cis­ka z ciebie wszys­tkie so­ki a po­tem czu­jesz się jak no­wona­rodzo­ny”.  Od stuleci ludzie korzystali ze zbawiennej mocy sauny. W dzisiejszych czasach korzystanie z sauny staje coraz bardziej popularne. W Szwajcarii korzystanie z sauny wykorzystuje się do leczenia nadciśnienia. We Francji natomiast, rozpowszechnione jest korzystanie z sauny jako lekarstwo na bezsenność, skołatane nerwy, problemy z koncentracją, zaburzenia w odżywianiu. Niemieccy lekarze przekonują, że korzystanie z sauny przez kobiety w ciąży wpływa znakomicie na odporność ich dzieci.  Pobyt w saunie ma wyciszać, relaksować,  a zmiany termiczne likwidują napięcie nerwowe. Sauna ma wspaniały wpływ na oczyszczanie naszego ciała z toksyn i szkodliwych substancji. Korzystanie z sauny  hartuje i uodparnia nasz organizm, wpływa również na przemianę materii. Zdrowotne działanie sauny wpływa na drogi oddechowe, pod wpływem ciepła „głębiej” oddychamy co dobroczynnie wpływa na nasze płuca i oskrzela, które pod wpływem  głębokiego oddechu oczyszczają się. Intensywne pocenie się ma dobroczynny wpływ dla pracy nerek.

Również nasza skóra po względem estetycznym korzysta podczas relaksacyjnych sesji w saunie. Skóra staje się gładsza, jaśniejsza i zdrowsza, istnieją nawet śmiałe teorie, że pobyt w saunie przeciwdziała cellulitowi. Coraz częściej lekarze proponują swoim pacjentom korzystanie z sauny jako środek wspomagający leczenie w niektórych schorzeniach.  Zapalenie stawów, astma i problemy z układem oddechowym, nadciśnienie, czy przewlekłe bóle głowy. Należy pamiętać, że nie wszyscy mogą korzystać z sauny. Przeciwwskazaniem do korzystania z sauny jest; nadciśnienie tętnicze, choroby serca, gruźlica, ostre stany zapalne organizmu, czy wrzody żołądka.

„Gniew i nienawiść spalają się w saunie” ta maksyma Finów niesie przesłanie z dobroczynności korzystania z sauny. Kojący wpływ ciepła  relaksuje, poprawia ogólne samopoczucia, a co za tym idzie, ma wpływ na nasze zdrowie psychiczne. A zdrowie psychiczne to odzwierciedlenie stanu naszego organizmu. Zatem korzystajmy z dobrodziejstw sauny, jeśli oczywiście nie ma ku temu przeciwwskazań i cieszmy się dobrym zdrowiem.