Na początek nieco teorii – sięgnijmy po hasło konsument Konsument (łac. consumens) – w potocznym rozumieniu osoba, która konsumuje lub nabywa towary oraz usługi; lub inaczej – ogniwo występujące na końcu łańcucha ekonomicznego. Takie rozumienie prezentuje również Sąd Najwyższy w Polsce, który w jednym ze swych orzeczeń określił konsumenta jako spożywcę, nabywcę towarów na własny użytek, użytkownika. Nie istnieje uniwersalna, prawna definicja konsumenta – w polskim prawie pojęcie konsumenta zostało zdefiniowane w kodeksie cywilnym jako „osoba fizyczna dokonująca czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową”. Na gruncie przepisów Konstytucji RP konsument jest rozumiany jako osoba nabywająca towar na własny użytek. (źródło: www.wikipedia.pl)

To tyle. Teraz praktyka. Konsument czyli klient chce dziś jednego – mieć dobrą usługę albo dobry produkt, ale za niewielką cenę. Oczekuje również, że w ramach tego, iż jest stałym konsumentem danego dobra lub usługi u danego producenta, może oczekiwać rabatów albo zniżek. Czy jest to tylko sen wariata albo marzenie ściętej głowy? Oj nie. Już nie. Dlaczego? Dlatego, że na rynku usług pojawiła się możliwość sięgnięcia po dobry artykuł za niższą cenę albo z dodatkowym profitem. Ta możliwość ma dość konkretną nazwę i brzmi ona: OpenCard.

Czym jest OpenCard? Najprościej rzecz ujmując, jest to karta rabatowa, która upoważnia osobę jej używającą do zniżek w restauracjach w całej Polsce. Warto dodać, że użytkownik OpenCard może liczyć nie tylko na rabat nawet do 50% za posiłek, ale również na 2 posiłki w cenie jednego.

Jak to działa? Sposób funkcjonowania OpenCard jest dziecinnie prosty. Wystarczy dokonać rejestracji na stronie www.opencard.pl, podać wymagane dane osobowe i pozostałe niezbędne do wydania karty informacje (składka etc) i czekać, aż karta zostanie przesłana pocztą na podany w formularzu adres.

No i mam kartę, tylko co dalej? Dalej jest tylko fajniej. Należy znaleźć interesujące nas miasto i interesującą nas restaurację, która znajduje się w rejestrze OpenCard, dokonać rezerwacji i cieszyć się przywilejami płynącymi z tego, że ma się właśnie ową kartę rabatową. Oczywiście, należy pamiętać o tym, by uważnie zapoznać się z przywilejami, jakie obowiązują w danej restauracji z tytułu posiadania OpenCard. Warto też mieć na względzie fakt, że liczba osób zasiadających przy stole również jest ściśle określona w regulaminie restauracji. Jednakże, aby użytkownikom było łatwiej – wprowadzono szczegółowy i przejrzysty spis wszystkich tych restauratorów, którzy honorują OpenCard wraz z informacjami, jakiego rodzaju rabaty i zniżki są udzielane posiadaczom karty rabatowej.

Tylko dla dużych miast? Może się wydawać, że taka oferta skierowana jest tylko dla mieszkańców dużych miast. Nic bardziej mylnego. Po pierwsze, wszyscy podróżujemy i co jakiś czas musimy udać się na obiad do restauracji w danym mieście, a po drugie – oferta OpenCard zwiększa się z prędkością światła i może się okazać, że już nie tylko Warszawa czy Gdańsk, ale i Konin i Włocławek są objęte tą z pewnością interesującą ofertą.

Czy mnie na to stać? Z pewnością tak, dlatego, że karta ma określony czas ważności, aczkolwiek na pewno nie jest to czas rzędu tygodnia czy dwóch. Dlatego warto pomyśleć nad tą opcją, mając w perspektywie wyjazdy albo częste wizyty w danym mieście. Bardzo często mamy również smaka na nową kuchnię, na nowe aromaty. W tej sytuacji posiadanie karty OpenCard jest rozwiązaniem wręcz wymarzonym, ponieważ nie musząc zbytnio tracić pieniędzy (czego przecież nikt nie lubi), można doskonale zjeść i posmakować zupełnie nowych, nieznanych dotąd smaków (paradoksalnie, restauracje takie jak indyjska czy brazylijska wciąż pozostają jeszcze wielką niewiadomą i nie jest rzeczą częstą na tego rodzaju profile restauracji trafić).

Tak oto przedstawia się świat współczesnego konsumenta, który chce cieszyć się doskonałą jakością za niewielkie pieniądze. Nie jest bowiem sztuką urządzić się doskonale w życiu za wielką kasę, ale doskonale rządzić się małą kasą, a jednocześnie czerpać radość z każdej atrakcji.