Każdy człowiek pragnąc zrzucić kilka zbędnych kilogramów szuka diety najlepszej dla samego siebie. Warto jednak czasami zastanowić się, co może być uniwersalnym dodatkiem do wszystkich stosowanych diet. Dodatkiem, który nie tylko nie spowoduje, że przytyjemy, ale i pomoże nam schudnąć. Jednym z nich jest zielona herbata.

Od kilku lat głośno jest w mediach o leczniczych właściwościach tego napoju. Są ludzie, którzy do informacji tych podchodzą sceptycznie, są jednak także tacy, które święcie w nie wierzą. Ci pierwsi są na szczęście w błędzie. Wymieniając cudowne właściwości zielonej herbaty warto wspomnieć o tych, które zmniejszają szansę zachorowania na nowotwory, czy też choroby serca, a także pomagają zwalczyć trądzik.  W kontekście dzisiejszego tematu bardziej interesuje nas jej wpływ na odchudzanie.

Naukowo udowodniono, że regularne picie zielonej herbaty zwiększa spalanie tkanki tłuszczowej w stanie spoczynku, a co za tym idzie zapobiega otyłości.  Nie trzeba dokładnie zagłębiać się w mechanizmy tych procesów, warto jednak wiedzieć, że zdanie to jest jak najbardziej faktem.

Wiele z nas zielona herbata odstrasza swoim gorzkim smakiem. Dlatego tak ważna jest umiejętność jej prawidłowego parzenia.  Po pierwsze, w przeciwieństwie do herbaty czarnej, nie należy zalewać jej wrzątkiem. Prawidłowa temperatura parzenia to około 75-85 stopnia Celsjusza. Jej podwyższenie skutkuje mdłym i gorzkim smakiem sporządzonego naparu.  Po drugie, liści herbaty zielonej nie wyrzucamy po pierwszym parzeniu, bowiem na ogół zaparzamy je 2-3 razy, uzyskując kolejno napary o nieco słabszej mocy. Po trzecie wreszcie, herbatę ta parzymy stosunkowo krótko, bo jedynie od 2 do 3 minut.

Na koniec warto zastanowić się jeszcze jaką markę zielonej herbaty wybrać. W tym przypadku unikajmy herbatek ekspresowych- składają się one głównie ze zmielonych resztek liści. Wybierając herbatę liściastą, mamy pewność, że pijemy napar z całych, zdrowych liści. Nie dajmy się także zwieść chwytom producentów, umieszczających na opakowaniach herbat zielonych hasła takie jak: „herbata oczyszczająca”, czy „z nią schudniesz w mgnieniu oka”. Zazwyczaj najlepsze są zwykłe, liściaste herbaty średnio-drogich marek (np. Posti).

Nie ulega wątpliwości, że jeśli chcesz schudnąć, warto, aby Twoim pomocnikiem została zielona herbata. Nie zrażaj się, że pierwsze próby oswojenia się z jej smakiem okażą się niepowodzeniem, bowiem jestem przekonany, że z czasem staniesz się jej smakoszem.

A zatem, dla tych, którzy jeszcze nie próbowali, może właśnie przyszła pora na pierwszą filiżankę zielonej herbaty?