Galoterapia leczenie solą, już w starożytności używano sól do leczenia wielu dolegliwości, również sól służyła jako składnik kosmetyków upiększających. Dzisiaj galoterapia coraz częściej zalecana jest jako leczenie terapeutyczne i wspomagające leczenie wielu chorób i dolegliwości. W Polsce lekarze od lat zalecają swoim pacjentom pobyty sanatoryjne, uzdrowiskowe nad morzem, gdzie jak wiadomo stężenie soli i jodu jest większe niż w innych regionach. Tworzone sa również jaskinie solne, gdzie rekonwalescenci „czerpią” dobrodziejstwa zdrowotne z unoszących się oparów soli. Sól naturalna zawiera niezbędne mikroelementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pobyt w grocie solnej dostarcza organizmowi te mikroelementy, a seanse powinny być indywidualne ustalane dla każdego. Galoterapia to wspaniała metoda dla osób zmagających się z problemami; niedoczynności tarczycy, schorzeniami układu pokarmowego i oddechowego, wszelkiego rodzaju problemy natury psychicznej (depresja, nerwica,  spadek odporności na stres), schorzenia dermatologiczne o także przy chorobach układu naczyniowego i sercowego.

Galoterapia jest niewskazana u osób z nadczynnością tarczycy, gruźlicą i u osób z zaawansowaną chorobą nowotworową. Galoterapia jest także polecana osobom palącym papierosy, a także sportowcom jako doskonałą terapię wzmacniającą i odprężającą zarówno przed ważnymi zawodami jak i przed zawodami. Terapeutyczne właściwości soli najczęściej jednak  stosowane jest w celu leczenia   chorób układu oddechowego. Sól ma właściwości  bakteriobójcze i grzybobójcze, a jednocześnie wzmacniające system immunologiczny organizmu. Galoterapia to również wspaniały relaks w zdrowym klimacie. W grocie solnej mogą również przebywać również dzieci, w wielu grotach są specjalnie przygotowanie dla nich piaskownice i kącik z zabawkami, książeczkami. Klimat relaksu, odprężenia, wpływa korzystnie na stan emocjonalny, pozwala wyciszyć się, nabrać dystansu  do otaczającej nas rzeczywistości i naładować pozytywną energią. Dlatego też galoterapia jest korzystna u osób z problemami natury emocjonalnej. Terapeutyczne dzianie soli można stosować również w domu. Specjalne lampy tworzone na bazie soli doskonale oczyszczają z toksyn powietrze w domu, mają działanie wyciszające i uspokajające.

W zaciszu domowym, możemy również stosować rożnego rodzaju preparaty z solą,  sole do kąpieli, sole do masażu, czy sole do inhalacji. Galoterapia jest coraz bardziej popularną metodą leczenia, warto skorzystać z dobrodziejstw soli. Środowisko w którym żyjemy, jest coraz bardziej zanieczyszczone, a galoterapia to doskonałe antidotum, na oczyszczenie organizmu z toksyn.