W kolorowych czasopismach czy reklamach telewizyjnych często pojawiają się ,,cudowne,, herbatki na odchudzanie. Są to tzw. herbaty funkcjonalne odnotowuje się ich wzrost sprzedaży w ciągu ostatnich latach. Sprzedawcy tych herbat obiecują , że ich picie hamuje apetyt, ułatwia wypróżnianie czy spalanie tłuszczu. Tego typu informacje powinny jednak zatwierdzone przez Główny Inspektorat Sanitarny, często na opakowaniach tych herbat brakuje informacji. Należy zwrócić również uwagę na to, że herbatki tę mają zwykle działanie przeczyszczające . Na opakowaniach tych herbat napisane jest tylko ,,wspomagają ,,odchudzanie, a nie ,,odchudzają,,.

Stąd zamiast skusić się reklamą czy ,,okazja,, w internecie warto sięgnąć po na pewno działające herbaty tj. zieloną i czerwoną. Wybierając spośród wielu herbat zaleca się kupować nie te w torebkach lecz liściaste, gdyż w herbatach ekspresowych znajdują się zmiażdżone liście i połamane, łodyżki stąd napar ten jest mniej wartościowy. Zielona herbata ma działanie w przyspieszające spalanie tłuszczu. Według badań mieszanka zielonej herbaty i kofeiny powoduje zwiększoną ilość spalonych kalorii. Naukowcy z Uniwersytetu Pensylwania dowodzą iż polifenole egcg będące składnikiem zielonej herbaty hamują przybieranie na wadze jeśli pijemy ją 30 minut po posiłku,Z kolei czerwona herbata Pu-Erh potocznie nazywana ,, mordercą tłuszczu”.

Pijąc od 3 do 5 filiżanek bez zmiany w diecie można schudnąć 3-10 kg i to w ciągu miesiąca. Takie wyniki odnotowano u 88% badanych przez jedną z francuskich klinik. Spożycie tych herbat nie tylko pomoże w walce z otyłością, ale i dostarczy wielu cennych minerałów oraz witamin nie bez znaczenia są też walory smakowe.