Z pozoru towarzysząca nam na co dzień substancja, jaką jest woda wydaje się mieć same zalety. Jednak czy tak jest naprawdę? Okazuje się, że nie.

Rozpoczynając analizę pozytywnych i negatywnych stron wody, zacznijmy od tych drugich. Woda z kranu, czyli ta, którą zazwyczaj pijemy, zawiera w dużych ilościach sole, które nie są w stanie rozpuścić się w naszym organizmie. Potwierdzeniem tego faktu jest osad pojawiający się na ściankach czajnika podczas gotowania wody. Z wodą do organizmu dostają się zatem wszelkie szkodliwe substancje, m.in. przypalone resztki pokarmowe, które wraz z zawartymi w niej solami tworzą złogi, które trudno jest usunąć. Ich konsekwencją są np. kamienie nerkowe.

Okazuje się także, że nie do końca zdrowa jest także woda gotowana. W trakcie gotowania staje się ona bowiem „martwa”. Zniszczony zostaje przede wszystkim aktywny tlen, który jest bardzo potrzebny do prawidłowego funkcjonowania każdej komórki.

Jeśli chodzi o pozytywne strony picia wody, to jest ich z pewnością więcej. Należy jednak wiedzieć jaką wodę należy pić i jak to robić. Najkorzystniejsza dla zdrowia jest woda strukturowana, która znajduje się w owocach, warzywach i roztopionym lodzie. Woda mineralna to także rodzaj wody, której picie niesie ze sobą więcej korzyści niż negatywów. Wszystko zależy jednak od jej rodzaju. W dużej mierze oczyszcza ona organizm z toksyn i szkodliwych substancji, jeżeli oczywiście sama jest od nich wolna.

Podstawową zasadą picia wody jest spożywanie ją małymi łykami. Po przebudzeniu powinno wypić się na początek dnia około szklanki wody. W ciągu całej doby powinno się pić łącznie od 2 do 2,5 litra wody, przy czym nie wolno tego robić „na siłę”. Róbmy to tyko, gdy odczuwamy pragnienie.

Picie wody w umiarkowanych ilościach z pewnością nam nie zaszkodzi. Jednak należy pamiętać, aby umiejętnie wybierać rodzaj wody, który pijemy. Jeśli chodzi o jej ilość, to tak jak radzi M. Tombak w jednej ze swoich książek: „pij tyle wody, ile potrzebuje organizm, bo ona zawsze znajdzie wyjście”. Kierując się ta zasadą z pewnością odnajdziemy równowagę w tej kwestii.