Zapewne każdy człowiek marzy o tym, aby być osoba wiecznie młodą. W dzisiejszym świecie istnieją tysiące sztucznych sposobów aby powstrzymać zewnętrzne oznaki starzenia. Jednak czy działają one także na nasze wnętrze? Jeśli już, to zapewne w sposób negatywny. Bycie wiecznie młodym leży albowiem w ludzkiej psychice.

Jak wykazały ostatnie badania amerykańskich naukowców, nastawienie człowieka ma ogromną rolę w niemal wszystkich aspektach życia. Tak też jest i z byciem młodym. Jeśli pragniesz zatrzymać oznaki starzenia, musisz to zrobić jedynie z pomocą swojej psychiki. Wykazano bowiem, że pozytywne nastawienie psychiczne na wieczną młodość, nie tylko hamuje nadejście starości, ale i w niewielkim stopniu może przywrócić nam młodość. Niemożliwe? Przekonaj się sam.

Michał Tombak w swojej znanej na całym świecie książce „Czy można żyć 150 lat?” przytacza kilkanaście rad, dzięki którym zachowamy wieczną młodość. Oto one najważniejsze z nich:
1. Kochaj siebie takim, jakim jesteś.
2. Nigdy nikomu nie zazdrość.
3. Jeśli się sobie nie podobasz- zmień się.
4. Złość, obraza, krytyka siebie i innych- to najbardziej szkodliwe emocje dla zdrowia.
5. Jeśli coś postanowiłeś/aś- działaj.
6. Pomagaj biednym, chorym, starym i czyń to z radością.
7. Nigdy nie myśl o chorobach, starości i śmierci.
8. Miłość jest najlepszym lekarstwem na choroby i starość.
9. Twoimi wrogami są: obżarstwo, chciwość, uleganie własnym słabościom.
10. Troski prowadzą do zejścia z tego świata. Wzdychania niszczą ciało człowieka.
11. Największym grzechem jest strach i podłość.
12. Najlepszym dniem- jest dzień dzisiejszy.

Niektóre z powyższych zdań mogą wydawać się absurdalne, jednak warto zadać sobie pytanie: dlaczego nie spróbować? Przez tydzień, może dwa… Wtedy sami najlepiej przekonamy się, czy nie czujemy się młodsi i bardziej szczęśliwi. Wprawdzie nie zapewni to nam tytułowej wiecznej młodości, ale może przedłuży ją o kilka miesięcy, czy nawet lat.