Lato, to czas wyjazdów i podroży do miejsca w którym zamierzamy wypoczywać i korzystać z  letniego czasu.  Zdrowie w podróży i czas eskapady to wbrew pozorom bardzo ważny element wakacyjnego czasu. Czasem czekają nas różne niespodzianki, dlatego warto, zanim wybierzemy się w krótszą lub dłuższą podróż, odpowiednio się przygotować. Zdrowie w podroży, to ważny aspekt wakacyjnej przygody.

Zanim wyruszymy w podróz, przygotowujemy auto, robimy przegląd, zaopatrujemy się w dodatkowe akcesoria w razie awarii, ale co musimy przygotować, aby podróż przebiegłabezpiecznie i bez zdrowotnych, niechcianych niespodzianek?

Na początek, mając na względzie zdrowie w podróży należy zaopatrzyć odpowiednio apteczkę, aby w razie konieczności wspomogła nas w niespodziewanych wypadkach. Oprócz bandaży, plastrów ,czy wody utlenionej, pamiętajmy o odpowiednich lekach; na dolegliwości żołądkowe, leki na chorobę lokomocyjną, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, środki przeciwko insektom, jak i specyfiki łagodzące oparzenia słoneczne.

Ważnym jest również fakt, ile podróż będzie trwała i jak długi urlop planujemy. Podczas wyjazdów na dłuższy czas, warto profilaktycznie się przebadać przed wyjazdem, a szczególnie zwrócić uwagę na dolegliwości żołądkowe. Jeśli wybieramy się w podróż do egzotycznych krajów, należy poddać sie odpowiednim szczepieniom i „przeglądowi” stanu naszego zdrowia.

Podczas podroży, jemy przygotowanie przez nas posiłki, jednak, jeśli podróż jest odpowiednio dłuższa, korzystamy z posiłków w przydrożnych barach, czy w środkach lokomocji którymi się przemieszczamy do celu naszej podroży. Nie kupujmy pożywienia z niewiadomych źródeł, unikajmy spożywania owoców i warzyw wątpliwej urody, pijmy wodę bez lodu, starajamy sie zachować umiar w ilości i jakości spożywanych posiłków. Zatrucie pokarmowe latem, to niestety jedno z największych i najczęstszych z niebezpieczeństw.

Jeśli bierzemy leki długoterminowo, pamiętajmy o uzupełnieniu ich przed wyjazdem, ewentualnie poprośmy lekarza o dodatkową receptę. podczas podroży korzystamy z sanitariatów, ostrożnie, bardzo łatwo ”złapać” niespodziewaną infekcję, myjmy często ręce i ostrożnie korzystajmy z sanitariatów w miejscach publicznych.

Podróż samochodem na wakacje, szczególnie w dalekie trasy, wymaga od nas specjalnego przygotowania. Pamiętajmy również o odpowiednim odpoczynku- szczególnie kierowcy podczas jazdy, aby bezpiecznie i przyjemnie dotrzeć na miejsce podroży.