Sok z brzozy można spotkać również pod nazwami soku z bzowiny czy oskoły. Wykorzystywany jest w medycynie już od pewnego czasu. Jego główne działanie to oczyszczanie organizmu z niepotrzebnych toksyn. Sok z brzozy wzmacnia, witalizuję i poprawia nasz metabolizm. Sok z brzozy zawiera bardzo dużą ilość substancji odżywczych – począwszy od wapnia, skończywszy na saponinach i taninach.

Cały skład to: wapń, fosfor, potas, magnes, mangan, witamina C, witaminy z grupy B, olejki eteryczne, kwasy owocowe, fruktoza i glukoza.

Powyższe składniki mają pozytywny wpływ na nasz organizm i samopoczucie.

Sok z brzozy nie ma tak naprawdę swojego zapachu. Doskonale chłonie inne zapachy. Przechowując go należy więc uważać by nie przejął zapachu z produktów znajdujących się w lodówce.

Po sok z brzozy warto sięgać w przypadku osłabienia, gorączki czy przeziębiania. Dzięki wysokiej wartości odżywczej sok z brzozy może stanowić idealny napój wzmacniający. Pijąc go poprawiasz sobie odporność na infekcję. Pomaga w pozbyciu się toksyn z organizmu. Można również przecierać sokiem twarz przy kuracji trądzikowej.

Sok z brzozy możemy pić tak naprawdę cały rok. Największą wartość odżywczą ma wtedy kiedy wypijamy go świeżego, bez podgrzewania. Najlepiej pić od jednej do dwóch szklanek dziennie przez okres jednego miesiąca.

Liście z brzozy również mają korzystny wpływ na nasze ciało. Liście są bogate w flawonoidy. Zawierają także betulinę – biały barwnik nadające korze kolor. Idealnie sprawdza się on w potrzebie obniżenia złego cholesterolu. Wyciąg z liści brzozy działa przeciwzapalnie. Liście należy zbierać od maja do czerwca.

Aby wykonać napar z liści należy wrzucić do półtorej szklanki wody 2 łyżki świeżych liści – zalać wrzątkiem, odstawić na 30 minut. Pić 3 razy dziennie.