Pokrzywa kiedyś była stosowana częściej w medycynie, kuchni niżeli jest teraz. Lecznice aspekty zniknęły gdy została nazwana chwastem. Pokrzywa posiada dużą ilość mikroelementów na które składają się: fosfor, żelazo, potas, jod, wapń które poprawiają nasz metabolizm. Pokrzywa posiada również witaminy B2, K oraz C.

Działanie pokrzywy:

Przede wszystkim poprawia stan naszej cery, włosów czy paznokci. Wzmacnia nasz układ odpornościowy oraz oczyszcza organizm z toksyn. Liście pokrzywy mają działanie przeciwalergiczne i oczyszczają zatoki. Pokrzywa warto wspomnieć dostarcza dużo żelaza hamuje niedokrwistość, przeciwdziała anemii. W efekcie zwiększa ilość hemoglobiny i erytrocytów we krwi. Pokrzywa wykorzystywana jest także do leczenia prostaty i zapaleń dróg moczowych. Wspomaga trawienie przez pobudzenie żołądka do emisji soków trawiennych.

Jak należy spożywać pokrzywę?

Dla większości z nas liczy się czas, także polecałabym najprostszą wersję – napar z kupnej herbatki w aptece. Może to jest droga na skróty, ale jaka skuteczna ;). Herbatkę zalewamy wodą i parzymy od 4 do 10 minut w zależności od upodobania. Dla polepszania walorów smakowych można wymieszać z melisą, która ma działanie uspokajające. Zaleca się picie na czczo, bez cukru.

Wiosenna kuracja z pokrzywą!

Zimą nagromadziliśmy w naszym ciele wiele toksyn, które zalegają w nas samych. Dlatego zalecam Wam zastosowanie kuracji oczyszczającej z pokrzywą. Wyciskamy w sokowirówce sok ze świeżych pokrzyw i pijemy codziennie po 1-2 łyżek przez okres nie krótszy niż 2 tygodnie. Ta kuracja wspomaga również nasze odchudzanie – sprawdzone! Wracając do soku, możemy go doprawić miodem lub cytryną.

Reasumując pokrzywa posiada zbawienny wpływ na nasze ciało. Nie tylko chudniemy ale dostarczamy całemu ciału niezbędne mikroelementy. Polecam zapoznanie się również z przepisami na zupę z pokrzyw.