Częstotliwość zatruć pokarmowych i dolegliwości układu pokarmowego podczas upalnego lata jest wzmożona. Zachorowalność i zatrucia latem zbierają najwyższe żniwa. Przyczyny zatrucia pokarmowego wirusy i bakterie, które dostarczamy do organizmu wraz z zatrutym pożywieniem. Bakterie i zarazki znajdują się wszędzie, lecz niedostateczna higiena i nie spełnianie wymogów sanitarnych może doprowadzić do dysfunkcji w układnie pokarmowym.

Salmonella, czerwonka bakteryjna (Shigella), laseczka jadu kiełbasianego, listeria, gronkowiec, pałeczki coli i rotawirusy, to bakterie i wirusy  które w cieplarnianych warunkach, podczas upałów mają wspaniałe podłoże do rozmnażania się. Brak higieny, bagatelizowanie obowiązkowego mycia rąk, nieprawidłowe przechowywanie żywności, rozmnażanie i ponowne zamrażanie produktów, przeterminowana żywność wszystko to składa się i sprzyja możliwościom zatrucia pokarmowego.

Bakterie i mikroorganizmy są wszechobecne i nie sposób się przed nimi ochronić. Część z nich jest szkodliwa, nie zawsze możemy się przed tym uchronić, złe przechowywanie i niedoskonałości w higienie mogą być niekorzystne, a czasem nawet tragiczne w skutkach.

Jak chronić się przed zatruciem pokarmowym i jak jemu przeciwdziałać? Przede wszystkim odpowiednie zachowanie czystości, częste mycie rąk, kupować sprawdzone produkty, dokładne mycie owoców i warzyw. Absolutnie nie spożywać lodów i produktów mrożonych słabo zmrożonych, mogących wskazywać na rozmrożenie i ponowne zamrożenie, niestety, często tak się dzieje latem, najczęściej z lodami. Nie spożywać potraw niezbyt dopieczonych i niedogotowanych. Unikajmy surowego mięsa, dokładnie wyparzajmy i myjmy skorupki jajek. Szczególnie zwracajmy uwagę na wizualny aspekt produktów oraz na zapach, nie kupujmy mięsa niewiadomego pochodzenia. Sprawdzajmy etykiety i termin ważności. Chrońmy i osłaniajmy owoce i warzywa przed insektami, pszczoły, muchy, przenoszą bakterie i wirusy. Zwierzeta równiezz przenosza zarazki odpowiedzialne za zatrucia pokarmowe, dokładnie myjemy ręce po każdym kontacie z pieskiem, kotkiem itd.

Higiena, higiena i jeszcze raz higiena! Latem, w upalne dni tak łatwo o kontakt z zakażonym produktem. Pamiętajmy o częstym myciu rąk, prawidłowym przechowywaniu i spożywaniu sprawdzonych produktów. Profilaktyka przede wszystkim, jak każdemu wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć.