Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów wśród ludzi na całym świecie. Również w Polsce kawa zajmuje ważne miejsce w kuchni każdej gospodyni domowej. Z jednej strony jest ona wspaniałym napojem, którego picie jest sposobem na odpoczynek i spędzenie czasu w gronie rodzinnym, a z drugiej energetycznym napojem wzmacniającym mięśnie oraz umysł.

Ile kawy dziennie?

Naukowcy dowodzą, iż  optymalną, dzienną ilością są dwie filiżanki kawy- jedna rano, a druga późnym popołudniem. Dzięki takiej ilości jesteśmy w stanie utrzymać naszą sprawność fizyczną oraz skupienie przez cały dzień.  Dodatkowo warto mieć na uwadze , że jeśli planujemy wysiłkowe zajęcie dobrze jest wypić kawę na ok. 20 do 30 minut przed rozpoczęciem pracy (wtedy jej działanie będzie najbardziej efektywne).

Kawa w medycynie ludowej

Już od wieków kawa była używana jako lekarstwo na różne, gnębiące ludzi choroby.  Jej walory lecznicze wiążą się przede wszystkim z wysoką zawartością kofeiny, która odżywia mózg a także mięśnie.  Kofeina działa również rozkurczowo na mięśnie oskrzeli, a dzięki temu jest pomocna w trakcie ataków astmy u ludzi chorujących na tę chorobę.

Walory kawy

Picie kawy niesie ze sobą wiele korzyści. Warto więc zebrać i wymienić te najważniejsze:

– pobudzenie  psychiczne- badania naukowe wykazały, że kofeina poprawia pamięć i koncentrację;

– poprawa samopoczucia – kawa może wpłynąć na poprawę samopoczucia dlatego też od wieków stosowana w leczeniu skutków chandry oraz depresji;

-poprawa sprawności fizycznej- kawa odżywiając mięśnie podnosi ich  odporność na zmęczenie, przez co przedłuża czas w którym może zostać wykonywana dane czynność;

– pomoc w oddychaniu- kawa usprawnia oddychanie, zwłaszcza  u osób cierpiących na astmę oraz katar sienny;

– przeciwdziała próchnicy-picie kawy powoduje samoistne płukanie zębów tzw. garbnikami, które zapobiegają działaniu bakterii i powstaniu próchnicy.

Do niedawna  uważano,  że picie kawy powoduje raka, a poza tym zwiększa ciśnienie tętnicze krwi. Te mity zostały już jednak obalone. Dowiedziono bowiem, że umiarkowane picie kawy może nawet wspomóc zapobieganie chorobom nowotworowym. Stwierdzono ponadto, że nie ma zależności między piciem kawy a wzrostem ciśnienia tętniczego krwi. Wyjątek stanowi sytuacja łączenia picia kawy z paleniem papierosów.

Pomimo tak wielu pozytywnych skutków picia kawy warto pamiętać, że osoby które cierpią na bezsenność, wrzody żołądkowe oraz kobiety w ciąży kawy powinny zasadniczo nie pić lub ewentualnie znacznie ograniczyć jej picie.