Warzywa to dary natury, które od najmłodszych lat są nam podawane, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Niewiele jednak osób wie, że istnieje kilka zasad, których przestrzeganie pomoże „naturalnym lekarstwom” odpowiednio działać, a co za tym idzie- pomoże nam zachować zdrowie i piękny wygląd.

Najczęściej spożywanymi przez nas warzywami są ogórki i pomidory. Uwielbiamy przyrządzać z nich sałatki, czy też po prostu kłaść je jako dodatek na naszą kanapkę. Nie zaleca się jednak jedzenia tych warzyw zimą i wiosną. Zimowe odmiany pomidorów i ogórków są hodowane sztucznie albo zrywane niedojrzałe, w efekcie szybko się psują i gniją. Aby były one dłużej zdatne do użytku, napompowywane są sztucznymi środkami konserwującymi, które wyrządzają ogromne szkody w naszym organizmie.

Wiele warzyw zawiera pierwiastki promieniotwórcze, dlatego też sałatki i surówki należy przyrządzać z warzyw hodowanych na własnej działce lub pochodzących ze sprawdzonych, ekologicznych farm.

To, że zimą nie otrzymujemy hodowanych ekologicznie, w pełni zdrowych warzyw nie oznacza, że w ogóle nie mamy ich spożywać. Podczas tej pory roku możemy spożywać warzywa kiszone i suszone lub też ich przetwory.

Rośliny, które rosną w chłodnych warunkach klimatycznych, mają zdolność do rozgrzewania naszego organizmu. Warzywa i owoce rosnące w „ciepłych” krajach- ochładzają go. Latem należy zatem spożywać dużo warzyw i owoców, które ochładzają ciało człowieka, zimą natomiast zalecane jest jedzenie więcej owoców suszonych i kasz, rozgrzewających organizm.

Nie ulega wątpliwości, że owoce i warzywa to samo zdrowie. Zasada ta odnosi się jedynie tylko do tych roślin, które hodowane są w odpowiednich warunkach- naturalnie, bez sztucznych dodatków i nawozów, ekologicznie. Warto więc, znajdując się w sklepie, przy półce z warzywami i owocami czasami zastanowić się, czy w danej porze roku możemy faktycznie wyhodować tak ładne okazy pomidorów, ogórków, truskawek itp., czy są to może odmiany sztuczne, hodowane na masową skalę w tzw. gospodarstwach przemysłowych. Tych drugich stanowczo należy unikać…