Dieta rozdzielna nazywana też dietą Hay’a od nazwiska twórcy. Powstała ona na początku ubiegłego stulecia. Dr William Hay zauważył związek pomiędzy chorobami układu krążenia, serca a stosowaną przez pacjentów dietą. W wyniku tych analiz Hay stworzył swój program żywieniowy, który pomaga w zwalczaniu problemów zdrowotnych i ułatwia zachowanie prawidłowej wagi. Dzieje się tak ponieważ według badań dr Haya przyczynia się do tego czas trawienia poszczególnych pokarmów. Dla przykładu czas trawienia mięsa to około 4 godziny z kolei zawarta w pieczywie, ziemniakach lub makaronie skrobia trawi się 2 godziny. Decydujący wpływ na taki stan rzeczy ma współczynnik pH. Pokarmy węglowodanowe wywołują reakcję zasadową, a te mające w swoim składzie białka reakcję kwaśną. Łączenie węglowodanów i białka wydłuża czas potrzebny na strawienie nawet dwukrotnie, a to z kolei obciąża niepotrzebnie układ pokarmowy prowadząc do kłopotów ze zdrowiem i chorób. Dieta rozdzielna dzieli żywność na trzy kategorie :

  • Grupa białkowa zawiera produkty mające w sobie białko zwierzęce w tym również nabiał. Do tej kategorii zaliczamy : mięso, jogurty, kefiry, jaja, ryby oraz owoce morza.
  • Grupa węglowodanowa, czyli głównie produkty zbożowe, a więc ryż , pieczywo, makarony, kukurydza
  • Grupa neutralna do której zaliczamy: warzywa, owoce , nasiona, kawę, herbatę, wodę.

Dieta rozdzielna stosowana restrykcyjnie pozwala schudnąć do 7 kilogramowe w ciągu 14 dni. Zanim jednak przejdziemy do stosowania tej diety warto zapoznać się z zaletami i jej wadami. Gdyż dieta rozdzielna wzbudza dużo kontrowersji. Dietetycy uważają, że dieta rozdzielna zawiera zbyt mało witamin i minerałów. Osoby będące na tej diecie narzekają na senność z powodu małej ilości węglowodanów. Dieta ta zawiera też duże ilości tłuszczu. Do zalet diety rozdzielnej należy zaliczyć jej wpływ na regularne spożywanie pokarmów oraz rozsądnie dobrane produkty.