Latem zwykle chronimy skórę przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Dbamy o nią, stosujemy kremy z odpowiednimi filtrami, staramy się złagodzić szkodliwość oddziaływania promieni UV. Dbamy również o odpowiednie nawilżenie włosów, jak wiadomo promienie słoneczne nie najlepiej wpływają na ich kondycję. nie należy zapominać o ochronie oczu przed promieniami słonecznymi.

Jest to niezwykle ważne, ponieważ niewłaściwy dobór okularów przeciwsłonecznych i niewłaściwa ich pielęgnacja m0że prowadzić do poważnych schorzeń. Niezwykle ważny jest dobór szkieł. Okulary muszą stanowić odpowiednią ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, jak i przed promieniami UV.

Promieniowanie ultrafioletowe wytwarzane przez promienie słoneczne, może doprowadzić do poważnych schorzeń, takich jak jaskra, nowotwór, uszkodzenie rogówki, czy zaćma. Odpowiednio dobrane okulary przeciwsłoneczne muszą spełniać swoje zadanie, chronić oczy i ich okolicę przed szkodliwymi promieniami UV, muszą być  dopasowane do każdego. Okulary przeciwsłoneczne powinny zawierać odpowiednie filtry, aby w ten sposób chronić odpowiednio oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym. Odpowiednie okulary powinny mieć certyfikat oraz naklejkę UV, jest to niezmiennie ważne w doborze ochrony oczu latem. Ważne jest również dopasowanie szkieł do właściciela, aby zapewnić odpowiednią ochronę. Okulary przeciwsłoneczne mogą także posiadać soczewki korekcyjne dopasowane do osób  z wadami wzroku. Dobre okulary z filtrami UV poprawiają kontrast widzenia, co ma wpływ na komfort spojrzenia i nie wpływa na zmęczenie pola widzenia. Podstawowym zadaniem okularów przeciwsłonecznych jest ochrona przed światłem, promieniami UV i jego szkodliwym działaniem na nasze oczy. Nie zawsze moda, styl i fason okularów powinien być wyznacznikiem w ich doborze. Warunki pogodowe, wrażliwość na bodźce zewnętrzne są wyznacznikiem w doborze odpowiedniej ochrony naszych oczu.

Warto się zastanowić, czy fason i cena to podstawowe kryteria w doborze okularów przeciwsłonecznych. Nie zawsze cena, trendy są odpowiednim wyznacznikiem naszych potrzeb i naszej ochronny przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Dobre okulary przeciwsłoneczne to takie, które zapewnią naszym oczom odpowiednią ochronę przed promieniami UV, zabezpieczą nas przed ich szkodliwymi czynnikami i  pozwolą na komfort „spojrzenia”  na otaczający nas świat.