Dieta serwatkowa opiera się na spożywaniu serwatki. Serwatka to uboczny produkt podczas wytwarzania sera. Serwatka to żółto zielonkawa ciecz o cierpkim i kwaśnym smaku. Początkowo dieta serwatkowa polegała na piciu jednego litra tego płynu dziennie. Resztę płynów uzupełniano w postaci soków i herbatek ziołowych. Dieta serwatkowa znana była już i stosowana w starożytnej Grecji głównie jednak jako środek przy zatruciach pokarmowych lub przewlek­łych chorobach wątroby. Większe zastosowanie serwatka zdobyła za czasów Cesarstwa Rzymskiego ponieważ używano jej nie tylko do picia, ale i do kąpieli. Rzymianie leczyli serwatką choroby skóry, z kolei na zdrową skórę serwatka stosowana była w celach kosmetycznych i pielęgnacyjnych. Serwatkę można z powodzeniem nazwać jednym z naj­popularniejszych, klasycznych środków odmładzających. Swój rozkwit popularności dieta serwatkowa zdobyła ponownie od XVIII wieku głównie w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Stosując dietę serwatkową zwiększamy siły obronne naszego organizmu przez działanie immunomodulacyjne. Białka serwatki mają właściwości antyoksydacyjne, działają również przeciwnowotworowo. Ponadto obniżają ciśnienie krwi i regulują poziom cukru.

Dieta serwatkowa działa również anty-wirusowo oraz antybakteryjnie. Naukowcy zalecają również ją podczas leczenia uszkodzeń śluzówki żołądka spowodowanych przez nadużycie alkoholu.

Ponadto serwatka ma wiele zaskakujących właściwości np. pomocna jest łagodzeniu objawów stresu czy depresji.

Przebieg diety serwatkowej w domu występuje jak dodatkowy zabieg przy normalnym lub zredukowanym żywieniu. Czas trwania kuracji to maksymalnie 20 dni

Pierwszy dzień: szklanka serwatki,

Drugi dzień: pół litra serwatki,

Trzeci dzień: 1 litr serwatki.

W kolejne dni należy pozostać przy tej ilości (1L), ale pod koniec kuracji znów stopniowo ją zmniejszać. Warto jako środki wspomagające pić świeże soki głównie z pokrzywy , mniszka lekarskiego lub karczochów.

Poleca się stosować soki w następującej kolejności :

– Pierwszy i drugi dzień to sok z pokrzywy

– Trzeci i czwarty dzień sok z mniszka lekarskiego

– Piąty i szósty dzień karczochy

Następnie kolejno powtarzamy ten cykl do końca kuracji.