Grupa 20 diabetyków i specjalistów odnośnie żywienia przyjrzało się dietom od Dukana po te bardziej wyrafinowane diety. Razem zgodnie wybrali tę najzdrowszą,  którą się okazała dieta dash.

Dieta Dash została opracowana przez Narodowy Instytut Serca, Płuc i Układu Krwiotwórczego, który odkrył związek między ciśnieniem z spożywanymi produktami.

Warto wspomnieć, że dieta dash nie jest dietą wyszczuplającą. Efekt szczupłej sylwetki jest tylko jej efektem „ubocznym” zdrowego żywienia, a sposobem na walkę z nadciśnieniem. Dieta polecana jest jednak wszystkim, bez ograniczeń wiekowych. Skuteczność tejże diety potwierdzają nie tylko naukowcy, ale wieloletnie badania.

Naukowcy wyjaśniają – stosowanie diety skutkuje obniżeniem cholesterolu i co dla wielu niezwykle ważne – spadku wagi. Niestety nie jest to dieta na chwilę, na raz. Warto zmienić swój sposób żywienia na całe swoje życie, zwłaszcza, że tutaj nie głodzimy się jak w niektórych dietach. Dieta Dash jest niezwykle zdrowa.

Główną zasadą jest ograniczenie sodu w organizmie oraz dostarczenie mu różnorodnych posiłków bogatych w substancje odżywcze: wapń, potas, magnes. Chcąc otrzymać zbawienny wpływ diety na nasze zdrowie musimy przestrzegać kilku ważnych zasad. Pierwszą z nich i chyba najważniejszą jest spożywanie nie więcej niż pół łyżeczki soli dziennie. Należy zwrócić również uwagę, że sól jest w większości gotowych produktów. Jedzenie nie musi być bez smaku. Sól można zastąpić innymi ziołami.

Kawę również niestety musimy ograniczyć do minimum. Dozwolone jest sporadyczne spożywanie alkoholi i słodyczy. Zaleca się z kolei spożywanie około półtora litra wody dziennie.

A teraz czas na konkrety. Dieta dash posiada osiem grup, z których produkty można dowolnie łączyć, przestrzegając jednak dziennych dawek dla produktów z danej grupy. Zalecane jest 5-6 posiłków dziennie (3 główne, a 2-3 to przekąski). Produkty spoza poniższej listy są kategorycznie zabronione. Dieta Dash przewiduje dzienne spożycie kalorii na poziomie 2000.

Grupa 1 – kasze i zboża (6 porcji dziennie)

Jemy produkty pełnoziarniste. Sięgając po pieczywo wybierajmy to brązowe. To samo dotyczy ryżu czy makaronu. Jedna porcja produktów ziarnistych to na przykład pół szklanki gotowanego ryżu, makaronu czy kromka chleba.

Grupa 2 – warzywa (4 porcje dziennie)

Dieta Dash najbardziej honoruje produkty z dużą ilością błonniku. Zaleca się również spożycie posiłków posiadających witaminy i składniki odżywcze jak potas czy magnes (marchewka, brokuły, pomidory). Nie ma znaczenia czy jemy warzywa świeże czy mrożone. Jedna porcja to szklanka surowych warzyw, pół szklanki gotowanych, krojonych warzyw.

Grupa 3 – owoce (4 porcje dziennie)

Jeżeli zależy nam na utracie wagi – zrezygnujmy z owoców z puszek zawierających po wieczko kaloryczny słodki syrop. Jedna porcja w tej grupie to jeden średni owoc na przykład jabłko, banan, pomarańcza.

Grupa 4 – nabiał (2 do 3 porcji dziennie)

Starajmy się sięgać po nabiał z niską zawartością tłuszczu – chude mleko, odtłuszczone jogurty, desery. Jedna porcja w tym przypadku to pół szklanki jogurtu, ćwierć kostki chudego twarogu.

Grupa 5 – ryby, mięso i jaja (5 porcji dziennie)

Dieta Dash dopuszcza drób i chude mięso, jednakże zalecane są bardziej ryby (łosoś, tuńczyk czy śledź bogaty w kwasy omega-3). Mięso należy spożywać bez skóry. Osobom które są w stanie ograniczyć spożywanie mięsa, zaleca się zrezygnować z połowy porcji na rzecz zdrowych warzyw. Jedna porcja to jedno jajko, 30 gram drobiu, ryby czy chudego mięsa.

Grupa 6 – rośliny strączkowe (3 razy w tygodniu)

Z jednej strony rośliny strączkowe są niezwykle kaloryczne dlatego nie należy ich spożywać codziennie.  A z drugiej zawierają dużą ilość cennego błonnika, fitochemikaliów na których najbardziej nam zależy. Chronią one przed nowotworami. Jedna porcja z tej grupy to pół szklanki fasoli czy grochu lub jedna trzecia szklanki orzechów.

Grupa 7 – tłuszcze (2 porcje dziennie)

Spożywajmy tylko te nienasycone (unikajmy nasyconych i trans). Porcja to łyżka margaryny, majonezu.

Grupa 8  – słodycze (5 porcji tygodniowo)

Najlepiej sięgajmy po miód czy czekoladę. Jedna porcja tejże grupy to tylko kostka czekolady czy łyżeczka miodu ewentualnie cukru.