W świecie wszystkich produktów wyróżniamy 6 smaków. Od ich umiejętnego łączenia zależy, co się wytworzy w naszym organizmie: energia i zdrowie czy choroby i zbędny tłuszcz.

Spożywając produkty rzadko myślimy o tym, że pożywienie o różnych smakach różnie wpływa na nasz organizm. Smak pożywienia mówi o szczególnych właściwościach zawartej w nim energii.

Smak słodki wzmacnia siły w całym ciele, sprzyja zwiększeniu masy ciała. Jego nadmiar powoduje śluz, otłuszczenie i obniża tempo przemiany materii oraz to, że człowiek staje się leniwy, obojętny, a z czasem także otyły.

Smak kwaśny posiada działanie orzeźwiające, pobudza apetyt i sprzyja zatrzymywaniu płynów w naszym organizmie. Co ciekawe, smak ten wzmaga umiejętności intelektualne i reguluje procesy trawienne. Jego nadmiar może być jednak szkodliwy, gdyż prowadzi do owrzodzeń, podrażnień skóry zgagi. Jeśli w jadłospisie znajdzie się dużo produktów kwaśnych, to człowiek staje się nadpobudliwy, rozdrażniony i wybuchowy.

Smak słony posiada właściwości oczyszczające, usuwa pleśń, poprawia apetyt, ułatwia trawienie pokarmu oraz zatrzymuje płyny w organizmie. Wiele specjalistów zaleca, aby po każdym posiłku wziąć na jeżyk 2-3 kryształki soli, possać i wypluć ślinę. Ma to zwiększać w naszym organizmie liczbę młodych komórek, natomiast usuwać komórki stare i szkodliwe.

Gorzki smak poprawia apetyt i trawienie, ogrzewa i oczyszcza ciało. Spożywanie gorzkich produktów sprzyja oczyszczaniu organizmu i chudnięciu! Jednak nadmiar tego smaku powoduje utratę sił, wywołuje niepotrzebny strach i rozdrażnienie.

Smak cierpki posiada właściwości wysuszające, sprzyja gojeniu się ran, poprawia wygląd skóry. Ostatnim smakiem jest smak ostry, który poprawia apetyt i pomaga zwalczyć dolegliwości żołądkowe i jelitowe.

Wykorzystując w pożywieniu łączenie smaków różnych produktów, można oddziaływać na wiele procesów zachodzących w naszym ciele. Kwestia ta budzi dużą ciekawość naukowców i z pozoru może wydawać się dziwna, jednak jeśli chcemy optymalizować to, co dzieje się w naszym organizmie, warto zapoznać się z nią bliżej.