Choroby tarczycy to coraz większy problem wśród kobiet i nie tylko, coraz częściej problem ten dotyka również mężczyzn. Statystyki jednak wskazują iż jest to zdecydowanie przypadłość dotykająca częściej kobiety. Tarczyca to gruczoł endokrynny, można śmiało powiedzieć, że jej prawidłowe/ bądź nieprawidłowe działanie ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.

Hormony wytwarzane przez tarczycę wpływają na prawidłową przemianę materii, odpowiadają za układ pokarmowy, nerwowy, rozrodczy także wpływa na pracę serca.Wpływ hormonów wydzielanych przez tarczycę również ma swój udział w termoregulacji organizmu. Nieprawidłowości w działaniu tarczycy dają pewne objawy, w zależności od objawów i prawidłowo wykonanych badań, można zdiagnozować przyczyny i wprowadzić leczenie. Niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy, Hashimoto to rodzaje chorób związanych z nieprawidłowym działaniem tego gruczołu. Niedoczynność tarczycy powoduje niedobór hormonów tarczycy, nadczynność powoduje ich nadmiar, natomiast Hashimoto to przewlekłe limfocytowe zapalenie gruczołu tarczowego.

Każda z tych chorób powinna być odpowiednio zdiagnozowana, co nieraz okazuje się niezbyt łatwe, naprawdę trudno trafić na specjalistę, który kompleksowo podejdzie do tematu. Odpowiednie dawki leków hormonalnych, stała kontrola u endokrynologa i dostosowanie się do zaleceń lekarza pomoże w leczeniu chorób tarczycy, niestety czasem na całe życie jesteśmy skazani na kurację hormonalną. Niedoczynność tarczycy spowodowana niedoborem hormonów daje rożne objawy, senność, apatia, wypadanie włosów, zwolniony metabolizm. Często powoduje zatrzymanie wody w organizmie, objawy te trudno zobrazować i dopasować do niedoczynności, odpowiednie badania powinny rozwiązać ten problem, a lekarz wprowadzi odpowiednią kurację hormonalną.

Nadczynność tarczycy natomiast objawia się zbyt szybką przemianą materii, nerwowością, przyspieszoną czynnością serca, napadami gorąca. Diagnostyka jest taka sama jak w przypadku niedoczynności tarczycy. Hashimoto to przede wszystkim choroba dziedziczna i najtrudniej ją zdiagnozować na podstawie objawów, gdyż są niejednoznaczne. Najczęściej pojawia się gdy organizm jest w fazie obniżonej odporności, a także wśród kobiet po porodzie.

Na sto osób, co czwarta ma problemy z tarczycą, schorzenie to dotyka coraz więcej ludzi. Jeśli objawy chorobowe wskazują, ze możesz mieć problem z tarczycą, nie należy zwlekać i udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania.