Wiele na ten temat jest artykułów, ostrzeżeń i ulotek. Z powodzeniem można powiedzieć, ze borelioza, jej następstwa, przyczyny to temat na czasie. Mamy letni czas, wzmożony wypoczynek na świeżym powietrzu, spacery, kontakt z przyrodą, a co za tym idzie niebezpieczeństwo „spotkania”  kleszcza. Jak się zabezpieczyć, co to jest borelioza i jakie niesie następstwa?

Boreliozę wywołuje bakteria  borellia burgdorferi, przenoszona przez kleszcze. Borelioza inaczej nazywana jest Chorobą z Lyme, czy krętkowicą kleszczową. Mało kto wie, że boreliozę przenoszą nie tylko kleszcze, w niektórych przypadkach jej nosicielami są wszy, bąki i komary. W jaki sposób możemy zarazić się boreliozą? Naturalnie poprzez „bliski” kontakt z kleszczem. Kleszcze w kontakcie z dzikimi zwierzętami są nosicielami bakterii Borrelia burgdorferii. Wkłuwając się w nasze ciało, dają uczucie jak przy znieczuleniu, w związku z tym nie czujemy ich „ataku” i nie zdajemy sobie sprawy z niechcianego „towarzystwa” pod naszą skórą. Nie każdy kleszcz jest nosicielem bakterii wywołującej boreliozę, jednak zawsze istnieje takie niebezpieczeństwo. Ważnym jest również fakt, że szybkie usunięcie kleszcza spod skóry, nie zabezpiecza nas przed boreliozą. Również objawy mogą wskazywać na zakażenie przez kleszcza; bóle mięśni, stawów, gorączka, ogólne złe samopoczucie.

Jak działać po ukąszeniu nas przez kleszcza? Przede wszystkim należy pozbyć się pasożyta z naszego ciała. Po usunięciu kleszcza, obserwujemy miejsca ukąszenia, jeśli pojawi się rumień który w ciągu paru godzin będzie się powiększał, istnieje podejrzenie, ze zostaliśmy zakażeni boreliozą. Nie jest to jednak diagnostyka, która może to potwierdzić. W następnej kolejności, należy zrobić badania w celu wykluczenia, bądź potwierdzenia, że do takiego zakażenia doszło. Badanie DNA pozwalają w szybki im skuteczny sposób sprawdzić, czy rzeczywiście doszło do zakażenia, Bardzo ważnym jest fakt, iż do takiego badania jest bezwzględnie potrzebny oprócz krwi badanego, wyciągnięty kleszcz.

Nie leczona borelioza może prowadzić do wielu niebezpiecznych powikłań. Niestety nie ma lekarstwa na boreliozę, medykamenty stosowane po ukąszeniu mogą zaleczyć i profilaktyczne wspomóc leczenie boreliozy. Jednak trwa to często wiele lat i jest niezmiennie uciążliwe.